Wyniki wyborów prezydenckich 2025. Sondaż exit poll nie pozostawia złudzeń

Po zakończeniu głosowania w wyborach prezydenckich 2025, pierwsze sondażowe wyniki rozwiały wszelkie wątpliwości co do przebiegu elekcji. Lokale wyborcze zamknęły swoje podwoje, a obywatele RP dokonali swojego wyboru. Wraz z tym, opinia publiczna otrzymała pierwsze szacunkowe dane, tzw. exit poll, które ukazują poziom poparcia dla poszczególnych kandydatów. Czy zatem konieczna będzie druga tura? Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje.

 

 

Pierwszy etap wyborów prezydenckich zakończony
W roku 2025, dzień 18 maja, niedziela, został wyznaczony jako termin wyborów prezydenckich w Polsce. Głosowanie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 7:00 i trwało do godziny 21:00. Polacy mieli możliwość oddania swoich głosów w ponad 32 tysiącach lokali wyborczych rozmieszczonych na terenie całego kraju. O najwyższy urząd w państwie ubiegało się 13 kandydatów, reprezentujących różnorodne ugrupowania i grupy społeczne.

 

Wraz z zamknięciem lokali wyborczych, zakończyła się również cisza wyborcza. W konsekwencji, media w Polsce mogły opublikować pierwsze wstępne wyniki sondażowe. Mowa o badaniu exit poll, które wielokrotnie trafnie prognozowało zwycięzców wyborów. Dzięki niemu uzyskaliśmy obraz wyników poszczególnych kandydatów w tegorocznych wyborach. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

 

Wybory 2025: Incydenty i kontrowersje
Z informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) wynika, że odnotowano kilka incydentów związanych z przebiegiem wyborów. Do godziny 17:00 Policja zarejestrowała 4 przestępstwa, 69 wykroczeń oraz 66 wykroczeń z kodeksu wyborczego. Najwięcej z nich, bo 56, dotyczyło agitacji w trakcie ciszy wyborczej. Ponadto, w dwóch lokalach wyborczych doszło do zgonów wyborców.

 

Nie wszyscy wyborcy będą wspominać wizytę w lokalu wyborczym pozytywnie. Dziennikarz Wirtualnej Polski, Patryk Michalski, poinformował o nieprawidłowościach w jednym z lokali. – „Idźmy na wybory! Ja już byłem i przeżyłem szok” – relacjonował. Okazało się, że karta wyborcza, którą otrzymał w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 283 w Warszawie, nie posiadała czerwonego stempla. To nie był jednak koniec zaskoczeń.

 

Patryk Michalski dodał, że jedna z członkiń komisji dysponowała kilkoma kartami do wydania. Po ich sprawdzeniu okazało się, że przynajmniej dwie z nich również nie były ostemplowane. – „Inna członkini komisji też miała pod ręką nieostemplowaną kartę do wydania. Pozostali członkowie mieli prawidłowe karty” – dodał. Dziennikarz poinformował, że cała sytuacja została udokumentowana.

 

Sprawa została zgłoszona, zażądałem odnotowania nieprawidłowości w protokole. Skandaliczne zaniedbanie komisji – podsumował.

 

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów
Bezpośrednio po zakończeniu głosowania, media opublikowały pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich. Dzięki nim wiemy, jak najprawdopodobniej głosowała Polska. Warto zaznaczyć, że sondaż exit poll, o którym mowa, jest przeprowadzany przez agencję badawczą w dniu wyborów, z udziałem wyborców opuszczających lokale wyborcze. Odpowiadają oni na pytanie, na kogo oddali swój głos.

 

Prezentujemy wyniki przygotowane przez firmę Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Z ich badań wynika, że największe poparcie w niedzielnym głosowaniu uzyskali Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Pełne wyniki prezentowały się następująco:
Rafał Trzaskowski – 30,8%
Karol Nawrocki – 29,1%
Sławomir Mentzen – 15,4%
Grzegorz Braun – 6,2%
Adrian Zandberg – 5,2%
Szymon Hołownia – 4,8%

 

Należy pamiętać, że sondaże tego typu obarczone są naturalnym marginesem błędu, który może wynosić nawet 2 punkty procentowe. Z tego powodu należy poczekać na oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). Przewodniczący Komisji zapowiedział, że wyniki te powinny być znane w poniedziałek, 19 maja, około godziny 21:00. Wszystko wskazuje jednak na to, że konieczna będzie druga tura wyborów, która odbędzie się 1 czerwca 2025 roku.

 

 

error: Content is protected !!