Borowiki na parapecie okna. Te, które ja wyhodowałam są pyszne.

Wszyscy doskonale wiedzą, jak trudno jest znaleźć borowika w lesie. Jego smak i aromat jest niezastąpiony, jednak w sklepie trzeba zapłacić za garstkę tego smakołyku niemałe pieniądze. Mamy na to sposób, możesz sama wyhodować pyszne borowiki na parapecie swojego okna.

 

Odpowiednio przygotowana gleba, pozwoli im rosnąć również w ogrodzie przed domem. Nikt nie odmówi sobie przyjemności dodania świeżego borowika do sosu, gulaszu lub ulubionej zupy. Nawet jeśli nie „upolował” go po kilku godzinach wędrówki po lesie.

 

Oto jak wyhodować borowiki na parapecie okna, lub w ogrodzie:
Kapelusze grzybów zawierają w swoich kapeluszach miliardy zarodników. Dopóki się ich nie pobudzi, pozostają uśpione. Dostają się do gleby z pomocą zwierząt (dzików, wiewiórek, zajęcy), które najpierw zjadając grzyba poddają go procesowi fermentacji i pobudzają, a następnie wydalają do gleby i odżywiają grzybnię.

Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele czynników ma wpływ na urodzajną grzybnię, nie dziwi nas konieczność długich poszukiwań borowika w lesie. Pobudzenie zarodników w warunkach domowych nie jest tak skomplikowane, a szansa na ich urodzaj wzrasta nawet o kilkanaście setek razy bardziej niż w lesie. Musisz tylko „upolować” 1-2 borowików w lesie. Koniecznie muszą to być dojrzałe, a nawet stare grzyby. Oto przepis na to, co dalej:

 

Składniki:
  • 2 duże, dorosłe borowiki
  • 4 litry wody (deszczówki lub ze studni)
  • 50 g żywych drożdży

 

 

Przygotowanie grzybni:
Zarodniki znajdują się na spodzie kapelusza. Do przygotowania naszej grzybni, sprawdzi się doskonale nawet nadpsuty grzyb i w niczym nie zaszkodzi.

 

Nie umyte grzyby, trzeba zmielić w maszynce do mięsa i wymieszać powstałą masę z niewielką ilością wody w 5 litrowym pojemniku.

 

 

Potem dodaj drożdże i dokładnie wymieszaj z pozostałą wodą. Następnie umieść w ciepłym i ciemnym miejscu, przykryty ściereczką pojemnik i czekaj.

 

Po upływie około 2 tygodni, trzeba dodać jeszcze 10 litrów wody, wymieszać i podlać uzyskaną mieszanką wyznaczony teren w naszym ogrodzie. Początkowo naszych borowików nie będzie wiele, po upływie 2 tygodni pojawią się pierwsze osobniki. Natomiast w kolejnym roku możesz zebrać nawet wiaderko. Odpowiednio zadbane, wraz z upływem czasu, będą rosły w coraz większych ilościach.

 

Aby cieszyć się borowikami, wyhodowanymi na parapecie okna, trzeba sporządzić 100 ml mieszanki grzybni i wymieszać ją z 1-2 litrów deszczówki. Potem tylko podlać grzybnią przygotowane wcześniej doniczki i cieszyć się aromatycznymi borowikami na parapecie. To takie proste!
error: Content is protected !!