Myślałam, że to niemożliwe. Palmę daktylową można wyhodować, samodzielnie z pestki

Egzotyczne palmy, to piękne rośliny ozdobne i z tego względu są coraz częściej pożądane. Za młodą palmę daktylową, w sklepie trzeba zapłacić krocie, a do tego nie jest łatwo ją dostać.

 

Jeśli nie możesz sobie na taki wydatek pozwolić, mamy rewelacyjne wyjście z tej sytuacji. Możesz bez problemu wyhodować palmę daktylową samodzielnie w domu!

 

Palma daktylowa nie jest wymagającą rośliną, ale trzeba wykazać się cierpliwością. Początkowo, palma wygląda skromnie, zachwycać zacznie dopiero po ok. 5-7 latach.

Jeśli masz w domu dobrze nasłonecznione miejsce dla swojej palmy, wystarczy tylko zapewnić jej odpowiednie warunki, przestrzegać kilku zasad pielęgnacji i podziwiać jak rośnie.

 

Jak posadzić palmę daktylową z pestki?

Na początek musisz uzbroić się w pestki daktyla – czyli nasiona. Najodpowiedniejsze będą nasiona suszonych owoców daktyla.

 

Bardzo ostrożnie wyjmij pestki z owoców i dobrze umyj je w ciepłej wodzie. Ważne jest, aby na nasionach nie pozostawić ani odrobiny miąższu owoca. To może spowodować ich gnicie w ziemi.

Zetrzyj lekko powierzchnię nasion drobnym papierem ściernym lub pilniczkiem do paznokci i włóż je do pojemniczka z ciepłą wodą (ok. 35 stopni C), na co najmniej 3 dni. Ważne jest, aby zmieniać wodę co 6 godzin. Kiedy nasiona dobrze napęcznieją, są gotowe do zasadzenia.

Na dno doniczki, wsyp warstwę drenażu, a na nią zmieszanego w równych proporcjach torfu z piaskiem.

Doniczkę postaw w ciepłym miejscu. Nasiona włóż do ziemi pionowo, ok 1,5 cm. pod powierzchnią. Na końcu podlej.

 

Nasiona daktyla, potrzebują 1-6 miesięcy na wykiełkowanie. Kiedy sadzonki urosną do 8-10 cm., koniecznie je rozsadź do osobnych doniczek o średnicy, ok. 9 cm.

Do każdej, na dnie umieść warstwę drenażu i mieszankę podłoża, składającego się z ziemi wymieszanej z piaskiem i ziemią torfową w równych proporcjach.

 

Aby nie poparzyć rośliny, do pełnego słońca przyzwyczajaj ją stopniowo. Temperatura optymalna, odpowiednia dla daktylowca, to 22–25 ° C w lecie i 16–18 ° C zimą.

Podlewaj ją ciepłą, odstaną wodą. Wiosną i latem 3 razy w tygodniu, zimą wystarczy raz w tygodniu. Przesadzanie palmy, powinno być nie częstsze, niż raz do roku, do doniczki o 2 cm. większą niż poprzednia.

 

Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, zastosujesz się do wszystkich zasad i uzbroisz w cierpliwość, roślina szybko Ci się odwdzięczy. Hodowana w odpowiednich, optymalnych warunkach palma, może wydać pierwsze owoce już po 5-6 latach, a plon zwiększa się z każdym rokiem. Palmy te mogą dożywać stu lat, a czasem nawet więcej.
error: Content is protected !!