Wyhoduj Tuję samodzielnie w domu. Zobacz jak pielęgnować tuję z sadzonki

Tuje to piękne i zielone przez cały rok rośliny, które w okresie zimowym łatwo jest rozmnażać samodzielnie w domu. Ponieważ sadzonki tui nie są tanie, znacznie łatwiej jest zaszczepić sadzonkę przez zimę i wiosną przesadzić do ogrodu.

Czego potrzebujesz?

Oczywiście nie wszystkie rośliny zapuszczają korzenie, ale w przypadku tui zielonej i tui niebieskiej, nie będzie z tym żadnego problemu.

 

Przygotowanie sadzonki

Wybór odpowiedniej szczepki jest niezwykle ważny. Im więcej będzie miała gałązek, tym lepiej i szybciej się zakorzeni. Najlepszą szczepką będzie gałązka o długości ok. 30 cm., pobrana od dorosłej tui. Należy oderwać te najniżej umieszczone gałązki ostrym nożem.

Przygotowanie odpowiedniej gleby

Przygotuj dla niej odpowiednie miejsce. Najlepsze, będzie wilgotne i zacienione. Na dno doniczki włóż nawóz (najlepiej rozpuszczalny w wodzie) i przysyp rozluźnioną ziemię. Zrób wgłębienie (ok. 20 cm.) i dobrze nawodnij ziemię, aby roślina czerpała z niej jak najwięcej.

Sadzenie

Teraz włóż ukorzenioną sadzonkę. Postaraj się, aby była usadowiona prosto, podsyp z góry ziemią i ugnieć. Kiedy roślina się aklimatyzuje i trochę podrośnie, na wiosnę można ją będzie przesadzić do ogrodu.

Tworzenie szklarni po przesadzeniu rośliny do gruntu

Pamiętaj, że sadzonki do tej pory miały domowe warunki, więc jeszcze są delikatne. Na początek więc, przyda im się stworzenie warunków zbliżonych do szklarnianych. Do stworzenia takich warunków, świetnie nadają się trwałe i przezroczyste materiały, takie jak np. plastikowa butelka po napojach. Przykryj butelkami z odciętym dnem rośliny, wciskają butelki do ziemi na kilka centymetrów, aby wiatr i inne warunki atmosferyczne ich nie przesuwały.

 

Upewnij się, że wszystkie liście i gałązki są schowane pod butelką. Dostosuj rozmiar butelki do wielkości sadzonki.

Dalsza pielęgnacja sadzonki

Pielęgnowanie sadzonek nie jest trudne. Oczywiście trzeba je podlewać, jeśli jest taka potrzeba. Dobrze jest też czasami rośliny przewietrzyć, zdejmując butelki, jednak nie wcześniej niż dwa tygodnie po jej posadzeniu. Kiedy zauważysz, że sadzonka się aklimatyzowała i dobrze ukorzeniła, możesz całkowicie usunąć butelki. Jeśli jednak stwierdzisz, że roślinie Twojej tui będzie lepiej w innym miejscu, poczekaj z tym przynajmniej rok.

 

Samodzielnie wyhodowana sadzonka, bez zbędnych wydatków cieszy o wiele bardziej. Do tego jak widać, sprawia mnóstwo przyjemności i nie jest to skomplikowane. Tuje radzą sobie bardzo dobrze, a ty masz z tego samą korzyść.

 

Łatwo i samodzielnie wyhoduj tuje do swojego ogrodu!

 

Podziel się na facebooku!

 

error: Content is protected !!